Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS465N
SN74LS465N
| Part Number: | SN74LS465N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS465N |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS465N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 13 mA |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS465N
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS465N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS465N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the SN74LS465N?
What is the package type of the SN74LS465N?
What is the supply voltage range for the SN74LS465N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



