Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS42D
SN74LS42D
| Part Number: | SN74LS42D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS42D |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Line BCD To 10-Line Decimal Decoders 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS42D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Line BCD To 10-Line Decimal Decoders 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 35 MHz |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 10 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS42D
| Technical Drawing | View & Download SN74LS42D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS42D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




