Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS38N
SN74LS38N
| Part Number: | SN74LS38N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS38N |
| Qty Available: | |
| Description: | Positive-NAND Buffer; 2-Input NAND Buffer Gate; PDIP; 5 V (Typ.); 0.1 mA |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS38N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Positive-NAND Buffer; 2-Input NAND Buffer Gate; PDIP; 5 V (Typ.); 0.1 mA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, NAND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS38N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the function of the product?
What is the voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











