Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS368ADR
SN74LS368ADR
| Part Number: | SN74LS368ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS368ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 6-CH Inverting 3-ST Bipolar 16-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS368ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 6-CH Inverting 3-ST Bipolar 16-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LS368ADR
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS368ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



