Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS365ADR
SN74LS365ADR
| Part Number: | SN74LS365ADR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS365ADR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 16-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS365ADR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 16-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 6 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS365ADR
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS365ADR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS365ADR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




