Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS31N
SN74LS31N
| Part Number: | SN74LS31N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS31N |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar buffers 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS31N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar buffers 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 24 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Termination | Through Hole |
| Depth | 6.35 mm |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS31N
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS31N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS31N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






