Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS30N
SN74LS30N
| Part Number: | SN74LS30N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS30N |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 8-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gate 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS30N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 8-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gate 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 400 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS30N
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS30N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS30N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS30N?
What are the categories of this product?
What is the logic function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










