Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS297N
SN74LS297N
| Part Number: | SN74LS297N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS297N |
| Qty Available: | |
| Description: | Digital Phase-Locked-Loop Filters 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS297N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Digital Phase-Locked-Loop Filters 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 955.690774 mg |
| Frequency | 50 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 120 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 120 mA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 955.690774 mg |
| Frequency | 50 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 120 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 120 mA |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Termination | Through Hole |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS297N
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS297N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS297N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS297N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the package type and temperature range?
What is the frequency and supply voltage range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



