Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS294N
SN74LS294N
| Part Number: | SN74LS294N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS294N |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Frequency Divider / Digital Timer 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS294N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Frequency Divider / Digital Timer 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 955.690774 mg |
| Frequency | 30 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Inputs | 4 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS294N
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS294N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS294N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









