Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS292N
SN74LS292N
| Part Number: | SN74LS292N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS292N |
| Qty Available: | |
| Description: | Programmable Frequency Divider / Digital Timer 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS292N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Programmable Frequency Divider / Digital Timer 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 955.690774 mg |
| Frequency | 30 MHz |
| Logic Function | Clock |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Inputs | 5 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS292N
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS292N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS292N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What is the package type and temperature range?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






