Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS26N
SN74LS26N
| Part Number: | SN74LS26N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS26N |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gates 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS26N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NAND gates 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 32 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS26N
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS26N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS26N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







