Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS266NE4
SN74LS266NE4
| Part Number: | SN74LS266NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS266NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-input exclusive-NO gates with open collector outputs 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS266NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-input exclusive-NO gates with open collector outputs 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | NOR, XNOR |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Quiescent Current | 13 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -100 µA |
| Logic Function | NOR, XNOR |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Quiescent Current | 13 mA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS266NE4
| Datasheet | View & Download SN74LS266NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS266NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS266NE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS266NE4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS266NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS266NE4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS266NE4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS266NE4 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range of the product?
How many inputs and circuits does the product have?
What are the compliance standards or regulations that the product meets?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.