Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS257BN
SN74LS257BN
| Part Number: | SN74LS257BN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS257BN |
| Qty Available: | |
| Description: | Multiplexer, LS Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, True Output, TTL, PDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS257BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multiplexer, LS Series, 4-Func, 2 Line Input, 1 Line Output, True Output, TTL, PDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 35 MHz |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 44 mA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Dissipation | 55 mW |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 13 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DPST |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS257BN
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS257BN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
How many inputs does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









