Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS257BDR
SN74LS257BDR
| Part Number: | SN74LS257BDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS257BDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Line To 1-Line Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS257BDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Line To 1-Line Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 35 MHz |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 55 mW |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Supply Type | Single |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS257BDR
| Datasheet | View & Download SN74LS257BDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS257BDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS257BDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






