Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS253D
SN74LS253D
| Part Number: | SN74LS253D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS253D |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 4-Line To 1-Line Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > SN74LS253D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 4-Line To 1-Line Data Selectors/Multiplexers With 3-State Outputs 16-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer, Mux |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Power Dissipation | 35 mW |
| Propagation Delay | 25 ns |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments SN74LS253D
| Datasheet | View & Download SN74LS253D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS253D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS253D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS253D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS253D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS253D?
What is the package type of Texas Instruments SN74LS253D?
What is the function of Texas Instruments SN74LS253D?
What is the operating temperature range of Texas Instruments SN74LS253D?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


