Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS245N
SN74LS245N
| Part Number: | SN74LS245N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS245N |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver 3-State 8-Bit Dual Supply Non-Inverting 5V 20-Pin PDIP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS245N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver 3-State 8-Bit Dual Supply Non-Inverting 5V 20-Pin PDIP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 1.1991 g |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 62 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS245N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type of this product?
What are the technical specifications of SN74LS245N?
What compliance standards or regulations does SN74LS245N meet?
Are there any alternative part numbers or brand names for SN74LS245N?
What is the product name and description?
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What are the technical specifications of this product?
What is the product name and description?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the logic function and polarity of this product?
What is the maximum operating temperature and supply voltage for this product?
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the product name and brand?
What is the function of the SN74LS245N?
What is the supply voltage range for the SN74LS245N?
What is the package type of the SN74LS245N?
What is the product name?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type of the product?
What is the function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









