Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS244N
SN74LS244N
| Part Number: | SN74LS244N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS244N |
| Qty Available: | |
| Description: | IC 74LS244N Buffer-line Driver 8-Channel Non-Inverting Tri-State Bipolar 20-pin DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS244N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC 74LS244N Buffer-line Driver 8-Channel Non-Inverting Tri-State Bipolar 20-pin DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 46 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 46 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS244N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS244N?
What is the package type of the IC 74LS244N?
What is the logic function of the SN74LS244N?
What is the minimum and maximum supply voltage for the SN74LS244N?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS244N?
What is the package type of the IC 74LS244N?
What is the compliance status of the SN74LS244N?
What is the logic function of the SN74LS244N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









