Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS240N
SN74LS240N
| Part Number: | SN74LS240N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS240N |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer-line Driver 8 Channel Inverting 3 State Bipolar 20-Pin Plastic DIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS240N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer-line Driver 8 Channel Inverting 3 State Bipolar 20-Pin Plastic DIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 26 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 26 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS240N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count of this product?
What is the price of this product?
What is the part number for this product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











