Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS240DBR
SN74LS240DBR
| Part Number: | SN74LS240DBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS240DBR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS240DBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Number of Pins | 20 |
| Logic Function | Buffer |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Bits | 8 |
| Polarity | Inverting |
| Quiescent Current | 26 mA |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS240DBR
| Datasheet | View & Download SN74LS240DBR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS240DBR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS240DBR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price and stock information for this product?
What are the technical specifications of SN74LS240DBR?
Are there any compliance standards or regulations that SN74LS240DBR meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


