Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS221N
SN74LS221N
| Part Number: | SN74LS221N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS221N |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual monostable multivibrators with Schmitt-trigger inputs 16-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS221N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual monostable multivibrators with Schmitt-trigger inputs 16-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 4.7 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 4.7 mA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 4.7 mA |
| Rise Time | 15 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS221N
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS221N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS221N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product equivalent to Texas Instruments SN74LS221N?
What is the package type of Texas Instruments SN74LS221N?
What is the maximum frequency for Texas Instruments SN74LS221N?
What is the voltage range for Texas Instruments SN74LS221N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










