Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS21DR
SN74LS21DR
| Part Number: | SN74LS21DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS21DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-ch, 4-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar AND gates 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS21DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-ch, 4-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar AND gates 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS21DR
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS21DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS21DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



