Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS20N
SN74LS20N
| Part Number: | SN74LS20N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS20N |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 2, IN: 4, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, THT, DIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS20N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 2, IN: 4, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, THT, DIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 1.2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS20N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS20N?
What is the package type of Texas Instruments SN74LS20N?
What is the operating temperature range of Texas Instruments SN74LS20N?
What is the logic function of Texas Instruments SN74LS20N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









