Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS20DR
SN74LS20DR
| Part Number: | SN74LS20DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS20DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 2, IN: 8, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, SMD, SO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS20DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 2, IN: 8, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, SMD, SO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -16 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 400 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 1.2 mA |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS20DR
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS20DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS20DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




