Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS19AN
SN74LS19AN
| Part Number: | SN74LS19AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS19AN |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS19AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS19AN
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS19AN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS19AN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




