Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS14N
SN74LS14N
| Part Number: | SN74LS14N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS14N |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Schmitt Trigger Inverter; Ttl; PDIP - N; 7 V; 2 V; 0.8 V; 3.40 V (typ.) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS14N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Schmitt Trigger Inverter; Ttl; PDIP - N; 7 V; 2 V; 0.8 V; 3.40 V (typ.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Input Current | 100 µA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS14N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of SN74LS14N?
What is the brand of SN74LS14N?
What is the logic function of SN74LS14N?
What is the number of pins in SN74LS14N?
What is the product category of SN74LS14N?
What is the brand of SN74LS14N?
What is the logic function of SN74LS14N?
What is the minimum supply voltage for SN74LS14N?
What is the product category of SN74LS14N?
What is the brand of SN74LS14N?
What is the logic function of SN74LS14N?
What is the supply voltage range of SN74LS14N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










