Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS148N
SN74LS148N
| Part Number: | SN74LS148N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS148N |
| Qty Available: | |
| Description: | Encoder 8 to 3 Priority Bipolar 16-Pin PDIP Tube / IC 8--3 PRIORITY ENCOD 16-DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS148N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Encoder 8 to 3 Priority Bipolar 16-Pin PDIP Tube / IC 8--3 PRIORITY ENCOD 16-DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 35 MHz |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 55 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS148N
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS148N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS148N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the SN74LS148N?
What is the product name and brand?
What is the operating temperature range of the SN74LS148N?
What is the package type and pin count of the SN74LS148N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







