Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS139AN
SN74LS139AN
| Part Number: | SN74LS139AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS139AN |
| Qty Available: | |
| Description: | Decoder/multiplexer; Dual 2 Line to 4 Line Decoders; 16-LEAD PDIP; 7 V; 0.1 ma |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS139AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Decoder/multiplexer; Dual 2 Line to 4 Line Decoders; 16-LEAD PDIP; 7 V; 0.1 ma
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 35 MHz |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 33 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 35 MHz |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 33 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | DP4T |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS139AN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS139AN?
What is the package type of SN74LS139AN?
What is the voltage rating of SN74LS139AN?
What is the maximum propagation delay of SN74LS139AN?
What is the product equivalent to Texas Instruments SN74LS139AN?
What is the package type of Texas Instruments SN74LS139AN?
What is the voltage rating of Texas Instruments SN74LS139AN?
What is the current rating of Texas Instruments SN74LS139AN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









