Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS126ANSR
SN74LS126ANSR
| Part Number: | SN74LS126ANSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS126ANSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 14-Pin SOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS126ANSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 14-Pin SOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS126ANSR
| Datasheet | View & Download SN74LS126ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS126ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS126ANSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS126ANSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS126ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS126ANSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS126ANSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



