Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS125AN
SN74LS125AN
| Part Number: | SN74LS125AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS125AN |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer-line Driver 4 Channel Non-Inverting 3 State Bipolar 14-Pin Plastic DIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS125AN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer-line Driver 4 Channel Non-Inverting 3 State Bipolar 14-Pin Plastic DIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| High Level Output Current | -2.6 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 16 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 32 mA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9 ns |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS125AN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the logic function of the SN74LS125AN?
What is the supply voltage range for the SN74LS125AN?
What is the maximum output current of the SN74LS125AN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










