Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS123N
SN74LS123N
| Part Number: | SN74LS123N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS123N |
| Qty Available: | |
| Description: | Multivibrator; Bipolar; PDIP; 7 V; 12 ma (typ.); 2 V; 0.8 V; -400 Mua (max.) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS123N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multivibrator; Bipolar; PDIP; 7 V; 12 ma (typ.); 2 V; 0.8 V; -400 Mua (max.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 12 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 12 mA |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Box |
| Propagation Delay | 34 ns |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 56 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS123N
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS123N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS123N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS123N?
What is the package type of SN74LS123N?
What is the logic function of SN74LS123N?
What is the maximum supply voltage of SN74LS123N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













