Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS122N
SN74LS122N
| Part Number: | SN74LS122N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS122N |
| Qty Available: | |
| Description: | etriggerable monostable multivibrator 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74LS122N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
etriggerable monostable multivibrator 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 56 ns |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 56 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multivibrator |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 56 ns |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 56 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS122N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS122N?
What is the function of Texas Instruments SN74LS122N?
What is the package type of Texas Instruments SN74LS122N?
What is the operating temperature range for Texas Instruments SN74LS122N?
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS122N?
What is the package type of Texas Instruments SN74LS122N?
What is the voltage range for Texas Instruments SN74LS122N?
What is the logic function of Texas Instruments SN74LS122N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








