Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS10N
SN74LS10N
| Part Number: | SN74LS10N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS10N |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 3, IN: 3, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, THT, DIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS10N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 3, IN: 3, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, THT, DIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 8 mA |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 1.8 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS10N
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS10N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS10N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the part number of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












