Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS09DR
SN74LS09DR
| Part Number: | SN74LS09DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS09DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar AND gates with open-collector outputs 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS09DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar AND gates with open-collector outputs 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 0 A |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 35 ns |
| Quiescent Current | 4.4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS09DR
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS09DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS09DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





