Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS08NSR
SN74LS08NSR
| Part Number: | SN74LS08NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS08NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | AND Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin SOP T/R / IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS08NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AND Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin SOP T/R / IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | -800 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 4.4 mA |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | -800 µA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 16 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 4.4 mA |
| Turn-On Delay Time | 25 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS08NSR
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS08NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS08NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS08NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What is the package type and pin count?
What is the supply voltage range for this product?
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





