Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07NSR
SN74LS07NSR
| Part Number: | SN74LS07NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 140 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS07NSR
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS07NSR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07NSR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





