Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07N
SN74LS07N
| Part Number: | SN74LS07N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07N |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Driver; TTL; 14-Lead PDIP; 5 V (Typ.); 45 mA (Max.); 2 V (Min.) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Driver; TTL; 14-Lead PDIP; 5 V (Typ.); 45 mA (Max.); 2 V (Min.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 140 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS07N
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS07N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS07N?
What is the temperature range for the inverter?
How many volts is the inverter rated for?
What is the lead-free feature of the inverter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









