Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07DR
SN74LS07DR
| Part Number: | SN74LS07DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07DR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 140 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS07DR
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS07DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being sold?
What is the price of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






