Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07D
SN74LS07D
| Part Number: | SN74LS07D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07D |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74LS07D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 140 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS07D
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS07D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS07D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










