Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06NSRG4
SN74LS06NSRG4
| Part Number: | SN74LS06NSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06NSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-SO 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06NSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-SO 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS06NSRG4
| Datasheet | View & Download SN74LS06NSRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06NSRG4 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS06NSRG4 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS06NSRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the technical specifications of the product?
What is the product's brand?
What compliance standards or regulations does the product meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

