Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06N
SN74LS06N
| Part Number: | SN74LS06N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06N |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.75-V to 5.25-V bipolar inverters with open-collector outputs 14-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS06N
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS06N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













