Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06D
SN74LS06D
| Part Number: | SN74LS06D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06D |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverter Buffer/Driver Oc Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LS06D. |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS06D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverter Buffer/Driver Oc Rohs Compliant: Yes |TEXAS INSTRUMENTS SN74LS06D.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS06D
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74LS06D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS06D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments SN74LS06D?
What is the logic function of SN74LS06D?
What is the maximum supply voltage for SN74LS06D?
What is the compliance status of SN74LS06D?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









