Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS02DRG4
SN74LS02DRG4
| Part Number: | SN74LS02DRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS02DRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ls Series, Quad 2-INPUT Nor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS02DRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ls Series, Quad 2-INPUT Nor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 400 µA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
Documentation for Texas Instruments SN74LS02DRG4
| Datasheet | View & Download SN74LS02DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS02DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS02DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS02DRG4 Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74LS02DRG4 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the part number of the product?
How many inputs does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
