Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS00N
SN74LS00N
| Part Number: | SN74LS00N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS00N |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 4, IN: 2, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, THT, DIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74LS00N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic IC Gate Digital, NAND, CH: 4, IN: 2, CMOS 74LS, 4.75-5.25V, 0+70 deg.C, THT, DIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Data Rate | 70 Mbps |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Input Current | 1 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 16 mA |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Quiescent Current | 2.4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74LS00N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the logic function of the product?
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











