Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCU04N
SN74HCU04N
| Part Number: | SN74HCU04N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCU04N |
| Qty Available: | |
| Description: | Gate / Inverter Logic IC Leaded Process; function (IC): Hex Inverter; Base Number: 7404 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCU04N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gate / Inverter Logic IC Leaded Process; function (IC): Hex Inverter; Base Number: 7404
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 5.2 mA |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCU04N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the function of the SN74HCU04N IC?
What is the voltage range for the SN74HCU04N?
How many pins does the SN74HCU04N have?
What is the maximum operating temperature for the SN74HCU04N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









