Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT32PWT
SN74HCT32PWT
| Part Number: | SN74HCT32PWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT32PWT |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V OR gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT32PWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V OR gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 27 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT32PWT
| Datasheet | View & Download SN74HCT32PWT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT32PWT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT32PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT32PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT32PWT Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT32PWT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



