Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74HCT245DW
SN74HCT245DW
| Part Number: | SN74HCT245DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74HCT245DW |
| Qty Available: | |
| Description: | Driver, Buffer & Line; SOIC; 20PINS; 5V(TYP.) 5.5V(MAX)VOLTAGE, Input |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > SN74HCT245DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Driver, Buffer & Line; SOIC; 20PINS; 5V(TYP.) 5.5V(MAX)VOLTAGE, Input
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 6 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 74 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 74 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 6 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 74 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 74 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 6 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 74 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 74 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 6 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 74 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 74 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT245DW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HCT245DW?
What is the voltage range for the input of SN74HCT245DW?
What is the case/package type for SN74HCT245DW?
What is the logic function of SN74HCT245DW?
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HCT245DW?
What is the voltage range for the driver, buffer, and line?
What is the logic function of SN74HCT245DW?
What is the package type for SN74HCT245DW?
What is the equivalent part number for Texas Instruments SN74HCT245DW?
What is the package type for the SN74HCT245DW?
What is the voltage range for the SN74HCT245DW?
What is the logic function of the SN74HCT245DW?
What is the equivalent part number to Texas Instruments SN74HCT245DW?
What is the voltage range for the input of SN74HCT245DW?
What is the number of pins in SN74HCT245DW?
What is the logic function of SN74HCT245DW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








