Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14PWR
SN74HCT14PWR
| Part Number: | SN74HCT14PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT14PWR
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT14PWR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14PWR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






