Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14N
SN74HCT14N
| Part Number: | SN74HCT14N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14N |
| Qty Available: | |
| Description: | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube / IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-DIP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube / IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-DIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 4 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 40 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT14N
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT14N Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the key features of SN74HCT14N?
What is the physical package type of SN74HCT14N?
Is SN74HCT14N compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












