Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14DR
SN74HCT14DR
| Part Number: | SN74HCT14DR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14DR |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > SN74HCT14DR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 122.413241 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Turn-On Delay Time | 38 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT14DR
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT14DR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT14DR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the package type of this product?
What is the logic function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
















