Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HCT138D
SN74HCT138D
| Part Number: | SN74HCT138D |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HCT138D |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > SN74HCT138D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-Line To 8-Line Decoders/Demultiplexers 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 25 mA |
| Polarity | Inverting |
| Power Dissipation | 2 W |
| Propagation Delay | 45 ns |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 45 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments SN74HCT138D
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download SN74HCT138D Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
| Datasheet | View & Download SN74HCT138D Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the manufacturer of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













